05 Sierpnia 2020, Jakub Jodłowski

Jak stworzyć aplikację?

Chcąc stworzyć aplikację czy to webową, czy mobilną stajemy przed wyborem, który nie do końca jest oczywisty — kto nam taką aplikację wykona? Mamy do wyboru kilka opcji: możemy to zrobić sami, jeśli mamy odpowiednie umiejętności, możemy poszukać freelanecera, który zrobi to za nas, możemy zatrudnić zespół programistów na własną rękę lub możemy skorzystać z pomocy software house. W dzisiejszym artykule chciałbym Wam przybliżyć, która z tych opcji w mojej ocenie jest najlepsza i, pomimo że jestem współwłaścicielem software house, postaram się podejść do tematu jak najbardziej obiektywnie.

Wszystko zależy od kilku czynników: rodzaju projektu, który ma powstać, budżetu oraz terminu. Jeśli jest to prosta strona internetowa i nie goni nas czas, to najtaniej będzie zlecić wykonanie zaprzyjaźnionemu programiście. Jeśli takiego posiadamy lub wykonać ją samemu. Software House zrobi to na pewno drożej, ale za to na pewno nieco szybciej, z prostego powodu, firma zajmująca się realizacją projektów IT, posiada zasoby w postaci ludzi oraz gotowych rozwiązań, dzięki którym zrobienie prostej strony www może zostać zrealizowane błyskawicznie.

Przy większych projektach, posiadających rozbudowaną funkcjonalność typu CRM (Customer Relationship Management), ERP (Enterprise Resource Planning), systemy do zarządzania firmą, wszelkiego rodzaju aplikacje itp. pozostają nam trzy opcje do wyboru. Software house, outsourcing lub zatrudnienie programistów na własną rękę. Co jest lepsze, pozostawię do oceny Wam, ale najpierw postaram się opisać wady i zalety wszystkich rozwiązań.

Znalezienie programistów, którzy coś potrafią, w dzisiejszych czasach nie jest łatwym zadaniem. Rynek jest pełen osób, które się przebranżowiły i dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie IT lub juniorów — osób w trakcie lub po studiach, którym brakuje jeszcze doświadczenia, takim osobom raczej nie chcecie powierzyć Waszego projektu. Mogą oni służyć raczej jako wsparcie bardziej doświadczonych programistów. Programiści z doświadczeniem (mid, senior) raczej grzeją stołek już w jakiejś firmie i ciężko będzie ich przyciągnąć do projektu, który pewnie kiedyś się skończy, a oni zostaną bez pracy. Możemy liczyć, że taki programista dołączy do naszego projektu, ale po godzinach i w weekend, ale mało kto ma czas czekać, aż projekt pojawi się na rynku w nieskończoność.

Kolejnym problemem, na który na pewno się natkniecie, zarówno przy próbie stworzenia własnego zespołu, jak i przy zleceniu tego zadania Software House'owi jest terminowość. Projekty IT jest bardzo trudno estymować programiści, których zatrudnicie, będą potrzebowali Project Managera, a to i tak nie da Wam gwarancji terminowości. Tacy ludzie nigdy nie pracowali razem, nie znają swoich możliwość oraz umiejętności, więc na pewno będą opóźnienia i to niemałe. Natomiast firma zajmująca się realizacją projektów IT profesjonalnie, ma już spore doświadczenie, zasoby oraz wiedzę niezbędną do realizacji projektów w terminie. Niestety opóźnienia się zdarzają, ale są dużo rzadsze. Ponadto firmę obowiązują kary umowne sięgające często nawet i 50% wartości całego kontraktu. W zawiązku, z czym motywacja do dotrzymania terminów jest dużo większa.

Co do ceny, to zatrudniając programistów, powinno być taniej, ale niekoniecznie, terminy przesuwające się w nieskończoność potrafią pochłonąć każdy budżet, a programiści nie zarabiają mało. Bardzo łatwo utopić pieniądze i zostać z nieskończoną, niedziałającą i pełną błędów aplikacją.

Zapomniałem o zaletach. Jak teraz sobie o tym myślę, to jest ich bardzo niewiele. Poza dużą kontrolą nad projektem i “redukcją kosztów” to nic więcej nie przychodzi mi do głowy. Także, jeśli nie reprezentujesz firmy, która tworzy duży projekt lub otwiera dział IT i chcesz zaoszczędzić sobie nerwów, to nie polecam tej drogi. Chociaż nawet teraz firmy raczej decydują się na outsourcing całych zespołów, gdyż takie rozwiązania są po prostu lepsze.

Chciałem, żeby było obiektywnie, to czy mi wyszło, pozostawiam Wam do oceny. Wybór software house chodź, jest rozwiązaniem najdroższym, to na pewno pozwoli Wam zaoszczędzić sporo nerwów, dowieść projekt na czas i w ogólnym rozrachunku jeszcze na tym zaoszczędzicie. Jeśli jednak upierasz się przy zatrudnieniu programistów lub reprezentujesz firmę, która chce zrealizować projekt IT, to polecam outsourcing.

Remaining articles